A „belső gyógyító” felébresztése

Mi a craniosacralis kezelés célja?

A „belső gyógyító” felébresztése a leggyengédebb érintések által.

A terapeuta egy stabil belső nyugalomból csendben figyeli és követi a test jelzéseit, ami megmutatja a legmélyebb, legrégebbi sérülések lenyomatait, elakadásait és a kiutat is azokból. A gyógyulás szándéka, az örökös helyreállítás egy alapbeállítás. Nekem sincs más dolgom, mint fenntartani ezt a szándékot. Ahelyett, hogy a hangsúlyt a betegségre helyeznénk, az egészségre és az egységre figyelünk.

Ahogy a körülöttünk lévő természet és az egész Univerzum, a test is rendelkezik egy természetes intelligenciával. Ha jól figyelek, vezet engem. Ez egy dinamikus erő, amely áthat mindent, minket is.

Kapcsolódom ehhez az erőhöz, az egészség állapotához lehetőséget adva a gyógyuláshoz.

A Craniosacralis kezelés arra az elvre épül, hogy a test akkor egészséges, ha az életerő szabadon áramlik a testben. Ennek mélyebb megértése a terápia szempontjából Dr.William Garner Sutherland, D.O. (1873–1954) osteopata nevéhez köthető. Dr.Sutherland kihangsúlyozta, hogy az emberi rendszert egy rejtélyes erő jelenléte hatja át, amelyet az „Élet Lélegzetének” (Breath of Life) nevezett el.

Az újabb tudományos vizsgálatok bizonyították azt, hogy az emberi test megőrzi szövetmemóriájában az eddig átélt fizikai és érzelmi események lenyomatát. Az érzelmileg kellemetlennek minősített emlékek nyomán a craniosacralis rendszerben is blokkok alakulhatnak ki.

E blokkok miatt az agyi-gerincvelői folyadék egyenetlenül áramlik a craniosacralis rendszerben, és ez krónikus betegségek kialakulásához vezethet. A kezelés alatt a test képes föloldani a szövetekben lévő blokkokat. A blokkot okozó trauma-emléknyom a tudattalanból felkerülhet az éber tudatba, igy feldolgozhatóvá és feloldhatóvá válva. A craniosacralis kezelés alatt alkalmazott mozdulatok gyengédek, finomak. Alig érezhető nyomást, finom érintést használ a kezelő miközben figyeli a test folyamatait és követi azt.  A kezelt érezheti az agyi-gerincevelői folyadék áramlásának gyengéd áramlását a testben, mint egy hullámot, amely az idegrendszer lenyugvásával jár együtt.

A craniosacralis megnevezés a latin cranium és os sacrum, azaz a koponya és keresztcsont kifejezésekből ered. A koponya, az agy, a központi és perifériás idegrendszer, a gerincvelő, az agyi-gerincvelő folyadék(liquor), a hozzá tartozó kötőszöveti hártyák és a keresztcsont alkotják a kranioszakrális rendszert elsősorban.

A craniosacralis kezelések fontos „célpontja” a fascia. A fascia, másnéven kötőszöveti hártyaréteg és 3D Mátrix az elmúlt 20 évben vált “híressé” főleg Tom Myers amerikai fascia kutató munkássága által. Ő fedezte fel, hogy a testben található fascia részekre bontható, un. Fascia vonalakra/meridiánokra, amelyből 12 fő vonal van. A fascia tárolja az életünk során elszenvedett traumákat, a napi stressz is hat rá, amit kiszáradással, befeszüléssel fedezhetünk fel testünkben. A testünk tartó oszlopaként is működik, a rugalmasságától és egészséges feszülésétől függ a tartásunk, amelyet a tenzegritás elmélet magyaráz. A kezelés során ezen vonalak összefüggés rendszere mentén is haladunk és oldjuk a benne fellelhető blokkat. A kezelés egy olyan mély gyógyulási folyamat, amely hatással lehet a betegség mélyen őrzött mintáira –mind fizikai, mind lelki értelemben – amelyeket életünk során felhalmozunk sérülések vagy megbetegedések miatt, és testünk szöveteiben, sejtjeinkben tárolunk, ezzel egészségtelenséget és működési zavarokat teremtve.

Mivel a szervezet öngyógyító funkcióival dolgozunk, ezért néhány ellenjavallat kivételével mindenféle problémára tud megoldást nyújtani. Ellenjavallatok: Az agyi-gerincvelői folyadék fertőző, gyulladásos folyamataikor, közvetlenül stroke esetén (megelőzésre és utángondozásra már lehet), akut koponyasérülés, akut agyhártyagyulladás, nyúltagyi hernia, Arnold Chiari szindróma esetén.